ΕΡΩΤΗΜΑ:
Γήπεδο εκτός σχεδίου κατά παρέκκλιση περίπου 3.000τμ έχει Ο.Α. του 1990 ως εξής:
Υπόγειο 300τμ ΒΧ, Ισόγειο 300τμ, Α' όροφος 300τμ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ.
Το έτος 2004 έβγαλαν άδεια σκεπής 1,20μ για την ΜΙΣΗ κάτοψη του ορόφου (150τμ)

ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ:
α)Υπόγειο και Ισόγειο σωστά όπως η Ο.Α.
β)Στον Α' όροφο υπάρχει στον μισό όροφο κατοικήσιμο διαμέρισμα (150τμ) και μισό ημιτελές "άνευ χρήσης" ακόμα. Το διαμέρισμα αποδεικνύεται ότι έγινε το 1990 μαζί με το υπόλοιπο κτήριο και κακώς δεν φάνηκε στην Ο.Α. του 2004.
γ) Στέγη σε όλη την κάτοψη του ορόφου και των μπαλκονιών, συν. εμβαδού περ. 350τμ με μέγιστο ύψος 3,30μ δημιουργώντας έτσι αποθηκευτικό προσβάσιμο χώρο. Η στέγη κατασκευάστηκε το 2004.

ΔΗΛΩΣΗ Ν.4178:
1) Οι αυθαιρεσίες θα δηλωθούν την ημερ. που έγιναν, δηλαδή το έτος 1990; Ή εξαιτίας της Ο.Α. του 2004, θα πρέπει να δηλωθούν όλες οι παραβάσεις ως μεταγενέστερες του 2004? Μήπως πρέπει να υπολογίσω την Ο.Α. του 2004 ως παράνομη καθώς εσκεμμένα αποκρύφθησε η πραγματική κατάσταση και να μην την λάβω καθόλου υπ'όψιν μου;

2) Η Ο.Α. του 1990 βγήκε με Κάλυψη 10% (300τμ) και δόμηση 0,2 (600τμ) και εξάντλησε και τα δύο. Σήμερα όμως θα πρέπει να υπολογίσω ΜΙΚΤΗ χρήση κατοικίας και καταστήματος με μέγιστη κάληψη και δόμηση τα 200τμ, σωστά;
Οπότε ο συλλογισμός μου είναι:
Α) Θεωρώ το υπόγειο των 300τμ ως νομίμως υφιστάμενο
Β) Το ισόγειο κατάστημα των 300τμ το "σπάω" σε 2 τμήματα 200+100τμ. Τα 200τμ τα θεωρώ νόμιμα. Βάζω σε ένα Φύλλο Καταγραφής τα 100τμ καταστήματος ως ΥΔ και ΥΚ.
Γ) Στον Α' όροφο τα 150τμ κατοικίας τα βάζω ΥΔ, χωρίς ΥΚ. Τα υπόλοιπα ημιτελή 150τμ τα δηλώνω σπίτι ή κατάστημα, ανάλογα με το τι θα μου δηλώσει ο ιδιοκτήτης ότι θα τα κάνει μελλοντικά(???). Οπότε από αυτά τα 50τμ θα μπουν με ΥΔ και τα 100 με ΥΔ και ΥΚ.
Δ) Στην μισή σκεπή υπολογίζω την επιφάνεια της που είναι >1,20τμ και την βάζω ως ΥΔ και υπέρβαση ύψους>20% (3,30/1,20=275%).
Στο υπόλοιπο τμήμα των 150τμ (που φαίνεται δώμα στην Ο.Α.) υπολογίζω το τμήμα που είναι προσβάσιμο; Πχ >0,50μ; Υπάρχουν χωρίσματα σε κάποια σημεία αλλά όχι σε όλη την σκεπή. Αλλού είναι στο 1μ, αλλού στο 1,60 και αλλού δεν υπάρχει καθόλου μέχρι το τέλος της σκεπής. Όσο βρω πχ 90τμ το σπάω σε δύο. Το πρώτο με ΥΔ και ΥΥ, και το δεύτερο τμήμα με ΥΔ, ΥΥ και ΥΚ.
Όλη τα τμ της σκεπής θα μπου με μειωτικό συντελεστή 0,50;

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου. Τι προτείνετε; Το πρόστιμο βγαίνει πάνω από 30.000τμ, οπότε κάθε λάθακι είναι επιζήμιο. Αμφιβάλλω σε πολλά και ιδιαίτερα στο αν πρέπει να βάλω πχ Υπέρβαση κάλυψης καθώς δεν υπερβαίνω την κάλυψη της Ο.Α. του '90. Ευχαριστώ για την βοήθεια και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.